czwartek, 9 września 2010

zmartwienie

Dziś mieliśmy pierwsze spotkanie z nefrologiem. Amelka ostatnio miała częste nawroty zapalenia pęcherza i lekarka dała nam skierowanie do nefrologa. Wcześniej zrobiliśmy USG. Amelka ma liczne zwapnienia w nerkach i jest jakiś problem z lewą nereczką. Nie dowiemy się więcej co się dzieje zanim nie przeprowadzimy dokładniejszych badań. W poradni była spora kolejka i przed nami czekało 3 dzieci. Zmartwiło mnie to bardzo bo na 15:30 mieliśmy jazdy na konikach, a Amelka powinna wcześniej się przespać i zjeść obiad. Na szczęście wszyscy zgodnie nas przepuścili i weszliśmy jako pierwsi, a to dlatego że Amelka urządziła scenę płaczu i marudzenia. Miło że ludzi stać na takie gesty. 
Pani doktor była mocno zmartwiona wynikami Amelki, szczególnie tymi powikłaniami po D3. W gabinecie spędziliśmy prawie godzinę. Ale mamy ustalony termin przyjęcia do szpitala i wszystkie niezbędne badania. Na oddział nefrologii idziemy 25-26 października. W tych dniach planowaliśmy odwiedziny u Moniki w Harrogate, :( niestety musimy plany pozmieniać. Zdrowie Amelki przecież najważniejsze.

środa, 8 września 2010

pierwsze oznaki samodzielności

Okazuje się że podłoga stała się zdecydowanie atrakcyjniejsza niż ręce mamy. Amelia wzięta na ręce robi wszystko by ją posadzić na podłodze. Chce o sobie decydować w końcu sama już się porusza :) Na spacerze kostka brukowa też była zdecydowanie fajniejsza niż jazda wózkiem. 

  
 

czwartek, 2 września 2010

pierwsza lekcja konno ...

Początek września, dzieci rozpoczynają naukę w szkole, a Amelka zaczęła dziś naukę jazdy konnej :) Wiąże duże nadzieje z tą formą wspomagania. Bałam się bardzo jak mój aniołek poradzi sobie w zetknięciu z tak dużym stworzeniem jak koń. Czy w ogóle da się na niego posadzić. Mój stres okazał się znowu niepotrzebny :) Mała pięknie zareagowała na swojego nowego przyjaciela: śmiała się, była rozgadana i wszystkiemu się przyglądała :) Szkoda tylko że lało bo musieliśmy jeździć na hali, a odgłosy kropel na dachu przeszkadzały w rozmowie i trochę Amelkę rozpraszały. 




 



 Efekty hipoterapii
 
Znakomita większość dzieci korzystających z zabiegów hipoterapeutycznych po kilkutygodniowym okresie terapii osiąga stopniowe postępy w kodowaniu prawidłowego wzorca chodu, normalizację napięcia mięśniowego (niezbędną do nauki prawidłowego, czynnego ruchu), doskonalenie równowagi, koordynacji i orientacji w przestrzeni oraz poczucia rytmu, a także stymulację czucia powierzchniowego.
Ta forma rehabilitacji jako metoda psycho-ruchowego, sensomotorycznego oddziaływania na pacjenta, ma podstawy neurofizjologiczne, stąd też z powodzeniem stosowana jest w świecie już od lat 60-tych.


DEFINICJA - co to jest hipoterapia?

Ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia. Hipoterapia stanowi jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej.

Uniwersalność metody polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym.


ODDZIAŁYWANIE HIPOTERAPII
 
1.  Kodowanie w mózgu prawidłowego wzorca ruchu miednicy podczas chodu.
2.  Normalizacja napięcia mięśniowego.
3. Doskonalenie równowagi, koordynacji, orientacji w przestrzeni, schematu własnego ciała, poczucia rytmu.
4.  Stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego.
5.  Zwiększenie poczucia własnej wartości.
6.  Zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych.
7.  Rozwijanie pozytywnych kontaktów społecznych.